לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

האם כהן וגרושה יכולים להתגרש? כיצד?

על פי ההלכה כהן אסור בנישואין עם גרושה. האם כהן וגרושה רשאים להינשא בנישואין אזרחיים? האם כהן רשאי להינשא לגרושה מנישואין אזרחיים? והאם כהן וגרושה שנישאו בנישואין אזרחיים צריכים להתגרש ברבנות? על כך במאמר שלפניכם.

האם כהן וגרושה יכולים להתגרש? כיצד?

איסור נישואין של כהן עם גרושה

מקור האיסור של כהן להינשא לגרושה נמצא בתנ”ך:

“אִשָּׁה זֹנָה וַחֲלָלָה לֹא יִקָּחוּ וְאִשָּׁה גְּרוּשָׁה מֵאִישָׁהּ לֹא יִקָּחוּ כִּי קָדֹשׁ הוּא לֵאלֹהָיו (ויקרא, פרק כ”א, פסוק י”ז)

דיני נישואין וגירושין נקבעים על פי הדין הדתי ומצויים בסמכותו של בית הדין הרבני. בית הדין פוסק לפי ההלכה היהודית ולפיכך אינו מאפשר לכהן להינשא עם גרושה.

נישואין אזרחיים של כהן וגרושה

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אדי סוברי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.

גרושה וכהן שרוצים לבוא בברית הנישואין יכולים להינשא בחו”ל בנישואין אזרחיים. זוג שנישא בחו”ל זכאי להירשם במרשם האוכלוסין ובתעודת הזהות כזוג נשוי.

בנוסף, כהן וגרושה שחיים בבית משותף ומנהלים חיים משותפים עשויים להיחשב כ’ידועים בציבור’. הפסיקה מכירה בזוגות ידועים בציבור כשווי זכויות לנשואים בנוגע להרבה זכויות והטבות שמגיעות לזוגות נשואים.

מלבד זאת, ניתן להוציא ‘תעודת זוגיות’. תעודת זוגיות הינה רעיון חדש שהכניסה עמותת ‘משפחה חדשה’, ונועד להיות תחליף לרישום הנישואין במרשם האוכלוסין ובתעודת הזהות. אולם תעודה זוגית אינה מהווה תחליף לרישום נישואין, והתועלת העיקרית שלה היא תרומתה לכך שבני הזוג ייחשבו כידועים בציבור.

גירושין של כהן וגרושה שנישאו בנישואין אזרחיים

כאמור, האפשרות של גרושה וכהן להינשא היא אך ורק בנישואין אזרחיים. נשאלת השאלה: האם כהן וגרושה שנישאו בנישואין אזרחיים בחו”ל ורוצים להיפרד – צריכים להתגרש ברבנות, או שהעובדה שהם לא נישאו ברבנות מאפשרת להם להיפרד בלי גירושין ברבנות?

התשובה היא: עליהם להתגרש ברבנות.

הכלל אומר כי כל יהודי נשוי במדינת ישראל צריך לבצע גירושין ברבנות, ומשום כך, גרושה וכהן שנישאו בנישואין אזרחיים בחו”ל ומוכרים בארץ כנשואים צריכים להתגרש ברבנות.

נישואין של כהן לגרושה מנישואין אזרחיים

שאלה נוספת שעולה: האם האיסור של כהן להינשא לגרושה חל דווקא על גרושה שקיבלה גט לאחר נישואין כדת משה וישראל, או שגם גרושה שקיבלה גט לאחר נישואין אזרחיים אסורה לכהן?

התשובה לשאלה הזו מורכבת. נושא הגירושין לאחר נישואין אזרחיים הוא נושא מורכב בהלכה, וממילא המשמעות של גירושין אלה ביחס לאיסור של כהן להתחתן עם גרושה מורכבת אף היא.

לא אכנס למורכבות ההלכתית בנושא, רק אציין כי ייתכנו הבדלים הלכתיים בין בני זוג ממוצא אשכנזי, שצריכים לנהוג לפי הפוסקים האשכנזיים שאוסרים להינשא, לבין בני זוג ממוצא ספרדי, שרשאים לנהוג לפי הפוסקים הספרדיים שמתירים להינשא. [לפסק דין בנושא – עיין כאן].

סיכום ההלכות :

כהן וגרושה הינם פסולי חיתון ואינם רשאים להינשא כדת משה וישראל.

עם זאת, כהן וגרושה יכולים להינשא בחו”ל בנישואין אזרחיים, ונישואים אלה יוכרו בישראל ויירשמו במרשם האוכלוסין ובתעודת הזהות.

כמו כן, כהן וגרושה יכולים לחיות בבית משותף ולנהל חיים משותפים עד שיוכרו כ’ידועים בציבור’, ואז הם יהיו זכאים לזכויות והטבות כמו בני זוג נשואים.

קיימת אופציה נוספת: לחתום על ‘תעודת זוגיות’. תעודת זוגיות אמנם אינה מהווה תחליף לרישום במרשם האוכלוסין, אך היא עשויה לקדם את ההכרה של בני הזוג כידועים בציבור.

גרושה שנישאה בנישואין אזרחיים יתכן שתהיה מותרת לנישואין עם כהן לפי הנוהגים כשיטת הפוסקים הספרדיים.

כהן שנישא בנישואין אזרחיים לגרושה, צריך להתגרש ברבנות.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר Lawyersnet עורכי דין בישראל לעמוד כדי המלצה, חוו”ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עורכי דין בישראל לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עורכי דין בישראל עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף