לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין אינטרנט

מבוא – אינטרנט ומשפט

כל תחום משפטי באשר הוא מקבל משמעות חדשה ורחבה יותר, שעה שעוסקים בו ביחס לשימוש שלו באינטרנט. עורך דין אינטרנט הוא אפוא עורך דין שעוסק בכל תחומי המשפט, אולם במשמעות הרחבה שהם מקבלים כאשר משתמשים בהם דרך האינטרנט. במאמר זה נביא מספר טיפים והמלצות שכדאי לקבל מעורך דין אינטרנט בתחומים שנפוצות בהם סוגיות משפטיות ביחס לשימוש באינטרנט.

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין אינטרנט

כיצד להימנע מתביעת לשון הרע עקב פרסום באינטרנט?

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אדי סוברי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.

לשון הרע באינטרנט מקבל משמעות חזקה יותר עקב הפומביות העצומה של הפרסום. אם ברצונך לפרסם דברי ביקורת באינטרנט עליך להיות מאוד זהיר. להלן דגשים שכדאי לקבל מעורך דין אינטרנט אם בכוונתך לפרסם דברים ברוח זו:

1. הימנע מלהשמיץ- הימנע מלהשמיץ אדם או גוף כלשהו, בין אם על-ידי כינוי גנאי שלו ובין אם על-ידי כתיבת דברים לא נכונים לגביו, קרי: עובדה כלשהי עליו שניתן להוכיח שאיננה נכונה.

2. כתוב בדרך של “סאטירה”- כאשר דברים נכתבים בדרך הומוריסטית ומוגזמת, כך שמבינים שמדובר בהקצנה שמטרתה לבקר, קשה להגיש נגד כך תביעת לשון הרע.

3. השתדל לשמור על אנונימיות- אם הדבר אפשרי ולא משנה לך, שמור על אנונימיות. רצוי תמיד להעלות לאינטרנט דברים תחת שם בדוי.

אם בכל זאת הוגשה נגדך תביעה, המלצותיו של עורך דין אינטרנט יהיו כדלהלן: א. הבא ראיות שהציבור הרחב מבין את הדברים שנאמרו כ”דעה”, ולא כ”עובדה”. ב. הבא הוכחות שלצד השני לא נגרם נזק, או נזק מזערי בלבד. ג. הראה שהשתדלת לתקן את הדברים והתנצל על כך.

זכויות יוצרים בעידן האינטרנט

זכויות יוצרים בעידן האינטרנט איבדו הרבה ממשמעותם. ניתן למצוא כיום באינטרנט יצירות רבות מתחומים שונים – תוכנות מחשב, שירים, סרטים וכד’ – הפרוצות לכל מאן דבעי. לעניין זכויות יוצרים, בניגוד לפטנטים, אין צורך ברישום שכל הזכויות שמורות על-מנת שהיצירה תהיה מוגנת. ובכל זאת – האם ישנם מקרים בהם מותר להוריד יצירות מהאינטרנט?

ישנן שלוש דרישות לקבלת זכויות יוצרים:

1. מקוריות – היוצר הוא מקור היצירה והיא אינה מועתקת.

2. יצירתיות – דרישה להשקעה ביצירה. מדובר בדרישה מינימאלית בלבד.

3. קיבוע – יצירה צריכה להיות מקובעת בכתב, ואין די שתיאמר בעל-פה.

במידה ואחד משלושת התנאים לעיל אינו מתקיים, מותר להשתמש ביצירה. כמו כן, זמן ההגנה על היצירה הוא למשך חייו של היוצר + 70 שנה לאחר מותו בלבד. בנוסף, החוק מונה מעשים מותרים ביצירות, כגון:

1. שימוש הוגן ביצירה- שימוש למטרות לימוד עצמי, מחקר, הוראה ובחינה על-ידי מוסד חינוכי וכד’.

2. שימוש אגבי- שימוש ביצירה בדרך של הכללתה ביצירה אחרת, כגון יצירה קולנועית, סיפור וכד’.

3. יצירה המופקדת לעיון הציבור- מותר להעתיק יצירה המופקדת לעיני הציבור לפי חיקוק.

בשולי הדברים נציין שאסור לעתיק רק את הביטוי של הרעיונות עליהם הוא מבוסס, אולם מותר ליצור ביטוי חדש המבוסס על אותם רעיונות. אם אתם לא בטוחים לגבי אבחנה זו – התייעצו על כך עם עורך דין אינטרנט מומחה.

שליחת דואר זבל באינטרנט

לפי החוק, אסור למפרסמים לשלוח “דבר פרסומת” לנמענים ללא קבלת הסכמתם המפורשת. “דבר פרסומת” מוגדר כ”מסר המופץ באופן מסחרי, שמטרתו לעודד רכישת מוצר או שירות או לעודד הוצאת כספים בדרך אחרת”.

ברם, אם בעבר מסרת פרטי התקשרות למפרסם וביקשת מידע על מוצר מסוים, הוא רשאי לשלוח לך פרסומים אודות מוצרים דומים. ניתן לשלוח למפרסם הודעה בכתב (גם דוא”ל והקלטה טלפונית) על רצונך להפסיק לקבל ממנו פרסומים בכל עת, וזה יחייב אותו לעשות כן.

החוק אף קובע שמותר למפרסמים לשלוח לבית עסק בקשה לאשר קבלת דואר פרסומי. הודעה כזו לאדם פרטי מהווה עבירה על החוק!

מכיוון שישנם פרטים רבים בחוק, רצוי להתייעץ עם עורך דין אינטרנט מומחה בטרם שולחים דואר פרסומי.

סיכום

במאמר זה הבאנו המלצות שכדאי לקבל מעורך דין אינטרנט בנושאים שנפוצות בהם בעיות בעת השימוש באינטרנט. גלישה נעימה!

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר Lawyersnet עורכי דין בישראל לעמוד כדי המלצה, חוו”ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עורכי דין בישראל לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עורכי דין בישראל עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף