לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מאפייני הסכם מייסדים

להבין את המשמעות של הסכם מייסדים

הסכם מייסדים, בא להסדיר שותפות ייחודית מאד בעולם העסקי – זהו בעצם חוזה אשר נוצר כבר בראשית ההקמה של עסק חדש, כאשר יש יותר מיזם אחד. ההסכם בא להסדיר כל נושא שבעצם יעלה בראשכם – החלק מחלוקת המניות והדיבידנדים בין היזמים, ההגדרה של בעלי המניות של החברה, הגדרת היו”ר מתוך היזמים, הגדרת מצב שבו אחד מהיזמים פורש, או מצב שבו מצטרף שותף חדש. למעשה, הסכם מייסדים הוא האורים והתומים שלאורו כל מייסדי החברה צריכים לפעול. חשוב להבין, שבתוך ההסכם יש גם להגדיר את צורת ההתאגדות שלכם – האם זו תהיה חברה בע”מ, או שותפות. הגדרה זו חשובה מאד עבור כל יזמות עסקית, שכן המשמעות הפיננסית של שותפות, שונה מזו של חברה בע”מ. יזמות עסקית של חברה, תאפשר לכם להפריד באופן ברור בין הנכסים האישיים שלכם כמייסדים, לבין נכסי החברה. מצד שני שותפות היא הרבה יותר זולה מבחינה פיננסית וכוללת פחות הוצאות. מכל מקום, ישנם סעיפים נוספים אשר רצוי שיופיעו בתוך הסכם מייסדים.

מאפייני הסכם מייסדים

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אדי סוברי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.

כמה סעיפים שצריכים להופיע

1. בעלי המניות ויזמים: לא כל בעל מניות הוא יזם, ולא כל יזם הוא בעל מניות. עם זאת, מומלץ לשאוף להלימה גבוהה כל הניתן בין שני ההגדרות הללו בתוך הסכם מייסדים. לענייננו, יזם הוא אדם אשר משקיע בפיתוח הרעיון של השותפות/חברה, הוא בא לממש למעשה חזון מסוים ולקיימו ולהוציא מן הכוח אל הפועל. לעומת זאת, בעל מניות הוא אדם אשר משקיע בחברה, ויש לו גם נתח מסוים מהבעלות עליה, אולם אין זה בטוח כי הוא בהכרח מוביל את החברה מבחינה רעיונית. במקרים רבים כאמור, בעיקר בעת הקמת חברה היזמים הם גם בעלי המניות. אולם אם יש הפרדה מסוימת ביניהם – חשוב שהפרדה זו תופיע באותיות קידוש לבנה בתוך הסכם מייסדים. כך, בעל מניות לא יוכל לדרוש בעתיד קבלה של נתח גדול יותר בתור יזם, או ההפך.

2. חלוקת ההון: אחד הסעיפים המורכבים ביותר בכל הסכם מייסדים, אך אין להירתע ממנו. יש להבדיל בין שכר שמגיע ליזם כעובד בחברה, לבין חלוקת הון אשר מגיע לאדם בשל יזמות עסקית שהוא מגלה בחברה. בעצם, היזם בחברה יכול גם לעבוד בה באופן קבוע ולהרוויח כסף ככל אחד מהעובדים. מצד שני, כאשר הוא מבצע השקעות שונות בחברה, ותורם לפיתוחה, הרי הוא רשאי ליהנות מהרווח שלה. בתוך הסכם מייסדים, מומלץ להימנע מהגדרות כלליות מאד של חלוקת זמן ועבודה (“היזם יתרום מכל זמנו” הוא דוגמה לניסוח לא מוצלח), ומומלץ להסביר בדיוק מה נדרש מן המייסדים, בין אם כבעלי יזמות עסקית, ובין אם כעובדים בחברה.

3. חלוקת האחריות: עוד סעיף רגיש מאד בתוך הסכם מייסדים. כידוע לכל חברה יכול להיות רק יו”ר אחד – ואם יש יותר מיזם אחד חשוב שכבר בחוזה יוגדר במדויק מיהו יו”ר החברה, והאם הדבר יכול בכלל להשתנות בעתיד. יש להגדיר חלוקת תפקידים ברורה בהנהלת החברה. אפשר להגדיר מראש בתוך שותפות או חברה, הקמה של מנהלת יועצים אובייקטיבית, אשר תוכל ליישב סכסוכים שיעלו בין היזמים בעתיד.

כך מתכוננים היטב

כפי שאתם רואים, הסכם מייסדים הוא הסכם לא פשוט, שכולל בתוכו כמה סעיפים מורכבים למדי. מצד שני, הסכם מפורט, בשפה ברורה ונהירה יוכל למנוע התפרצות של סכסוכים בעתיד. מוטב להשקיע עוד מספר שעות בניסוח של הסכם מוצלח, מאשר להיקלע לריבים בעתיד.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר Lawyersnet עורכי דין בישראל לעמוד כדי המלצה, חוו”ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עורכי דין בישראל לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עורכי דין בישראל עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף