עורך דין אתר עורכי דין בישראל
עורך דין אתר עורכי דין בישראל
פנייה לייעוץ אישישאלות נפוצות (ותשובות) – בנושא דרכון פולני

הליך הוצאת דרכון פולני לזכאים לכך, מעלה לעיתים תהיות באשר לנושא הזכאות, הפרוצדורה והיתרונות הגלומים בהוצאתו. במאמר שלפניכם ריכזנו בעבורם שאלות נפוצות אשר יעשו לכם קצת סדר בבלגן.

שאלות נפוצות (ותשובות) – בנושא דרכון פולני

מהם היתרונות בהוצאות דרכון פולני?

בשנת 2004 הצטרפה פולין למדינות האיחוד האירופאי. צירוף פולין למדינות האיחוד מקנה למחזיקים בדרכון הפולני שלל הטבות בכל המדינות החברות באיחוד האירופאי ובכלל זה, לימודים מסובסדים, אפשרות למגורים במדינות האיחוד האירופאי, עבודה חוקית במדינות האיחוד האירופאי, אשרת כניסה למדינות שונות בהקלות משמעותיות ועוד.

מהי הפרוצדורה להוצאת דרכון פולני?

על מנת להיות זכאי לדרכון פולני, בשלב הראשון יש צורך לוודא את זכאותכם לאזרחות פולנית בפרט אם עזבתם את פולין או נולדתם מחוץ לגבולותיה. הזכאות לאזרחות הפולנית מתבצע אל מול הרשויות בפולין, כאשר בהתאם לחוק מתאפשרת הזכאות לאזרחות על סמך קרבה משפחתית לאזרח פולני. לצורך הוכחת קרבה זו על המבקש להמציא מסמכים רלוונטיים המעידים על קרבו זו.

ככל שקיימת הזכאות לאזרחות הפולנית ונמצאו כלל המסמכים הרלוונטיים, מוגשת בקשה להכרה באזרחות לרשויות בפולין. ברגע קבלת תשובה חיובית מן הרשויות, יש צורך לפעול לרישום מסמכים שונים המעידים על מעמדכם האישי ברשויות פולין (רישום תעודת לידה, נישואין וכו’). בסיום התהליך וככל שהוא עבר באופן תקין, תוגדרו כאזרחי פולין.

לאחר מכן, ועל מנת לקבל דרכון פולני יהיה עליכם לקבוע פגישה בקונסוליה הפולנית בישראל לשם קבלת הדרכון. את הפגישה קובעים באתר האינטרנט של הקונסוליה מראש.

מהי עלות הוצאת הדרכון הפולני?

עלות עבור דרכון פולני (נכון למועד אפריל 2021) הינו כדלקמן:
לקטין מתחת לגיל 13 – 277 ₪
לבגיר – 434 ₪.

לכמה זמן תקף הדרכון הפולני?

לדרכון הפולני תוקף אשר משתנה בהתאם לגיל המבקש.
לאזרח אשר טרם מלאו לו 13 שנים תוקף הדרכון הינו לחמש שנים.
לאזרח אשר מלאו לו 13 שנים ומעלה תוקף הדרכון הינו לעשר שנים.

לכמה זמן תקפה האזרחות הפולנית?

בשונה מדרכון פולני אשר הינו בעל תאריך תפוגה (חמש שנים או עשר שנים תלוי בגיל מחזיק הדרכון), לאזרחות הפולנית אין תאריך תפוגה, ובהתאם לחוק האזרחות הפולני היא ניתנת ללא הגבלת זמן.

האם להוצאת הדרכון הפולני השפעה על אזרחותי הישראלית?

התשובה בשלילה. להבדיל ממדינות אחרות בעולם, האזרחות הפולנית איננה משפיעה כלל על האזרחות הישראלית ולהיפך. אין צורך לוותר על אף אחת מן האזרחויות ואין חובות אשר חלות באף אחת מן המדינות על מי שמחזיק בשתי האזרחויות.

איך מחדשים תוקף של דרכון שפג תוקפו?

חידוש דרכון פולני מתבצע בקונסוליה. על מנת להגיע לקונסוליה יש לקבוע תור באמצעות אתר האינטרנט של הקונסוליה. ביום הפגישה יש להצטייד בדרכון הישן, כסף מזומן ותמונת פספורט. תשומת ליבכם, כי לעניין תמונות הפספורט יש תקן. על מנת להגיע מוכנים יש לקרוא באתר הקונסוליה מהו התקן הנדרש בטרם הנכם נגשים להצטלם.

היכן ממוקמת הקונסוליה הפולנית?

הקונסוליה הפולנית ממוקמת בתל אביב, ברחוב סוטין 16.

האם ניתן להוציא אזרחות פולנית/ דרכון פולני באופן עצמאי?

ניתן, אך יש לקחת בחשבון כי התהליך עלול לקוחת יותר זמן. לליווי עורך דין הבקיא בתחום יש חשיבות רבה הן לצורך איתור מסמכים שונים, קשר שוטף עם הרשויות בפולין, העלאת טיעונים שונים ככל שהבקשה נידחת ועוד.

לאחר חידוש הדרכון איך אקבל את הדרכון החדש?

באישור שקיבלתם מהקונסוליה עת הגשתם בקשתכם לחידוש הדרכון הפולני, יופיע תאריך אשר ממנו והלאה ניתן להגיע לאיסוף הדרכון. לצורך איסוף הדרכון אין צורך בקביעת פגישה מראש באתר הקונסוליה. למידע מתי ניתן להגיע יש להיכנס לאתר הקונסוליה ולהתעדכן בתאריכים ובשעות. תשומת לבכם – לעיתים הדרכון יחכה לכם לפני המועד הנקוב בטופס שקיבלתם. באפשרותכם להיכנס לאתר הקונסוליה, להקליד את מספר הבקשה המופיעה באישור שקיבלתם על מנת לדעת האם הדרכון מוכן. לאיסוף הדרכון עליכם להתייצב בעצמכם (לא ניתן לשלוח אדם אחר שיאסוף בעבורכם את הדרכון). יש להצטייד לאיסוף הדרכון באישור שקיבלתם ובדרכונכם הישן.

*התוכן המופיע באתרLawyersnet  עורכי דין בישראל אינו מחליף ייעוץ משפטי פרטני מעורך דין. המבקר באתר ייקח בחשבון שכל הסתמכות על האמור – היא באחריותו הבלעדית.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף