Lawyersnet_MainPic עורכי דין בישראל
Lawyersnet_MainPic עורכי דין בישראל
פנייה לייעוץ אישי  עורכי דין בעידן של אלפי מצטרפים בשנה

  ישראל של שנת 2010 מלאה בעורכי דין. עם עובדה זו קשה להתווכח. שוק עורכי הדין רווי ביותר והוא גדל בכל שנה. עם זאת, ישנה מחלוקת ענפה האם ההצפה של עורכי דין בארץ אכן גורמת לנזקים או שמא אין כל סיבה לדאגה.

  עורכי דין בעידן של אלפי מצטרפים בשנה

  תוכן עניינים

  ראשית, מה גרם לכך כי מספרם של עורכי דין בישראל כה רב?

  ישנה טענה כי ההצפה של עורכי דין בישראל נגרמה בשל פתיחתן של מכללות רבות למשפטים במהלך השנים האחרונות. תומכי טענה זו דורשים את סגירתן של חלק מן המכללות כפיתרון לבעיית ההצפה. אחרים טוענים בתוקף כי סגירתן של המכללות איננו הפיתרון המתאים. לטענתם, במשטר דמוקרטי שבו מתנהל שוק חופשי, לא תיתכן חסימה כלכלית שכזו.

  רעיון אחר באשר למקור ההצפה, הוא חלוקת שגויה של המשאבים. במציאות החיים כיום, עריכת דין היא הבחירה הריאלית העיקרית לכל מי שאיננו ריאלי. במדינה בה מתקשים בעלי מקצוע רבים להתקיים בכבוד, עומדת מול ציבור הסטודנטים בחירה מצומצמת ביותר של מקצועות. חלוקה שונה של המשאבים, תפתח יותר אפשרויות בפני דור העתיד ולדבר תהיה השפעה ישירה על מספר עורכי דין בישראל.

  לאילו בעיות גורמת ההצפה ומהם פתרונות השונים?

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   יותר מדי עורכי דין – האם זו אכן בעיה?

   יש הטוענים כי ריבוי עורכי דין בישראל גורם לאינספור בעיות ועל כן יש לפעול באופן אקטיבי לסגירת השערים הרחבים כל כך למקצוע. ניתן להצביע על מספר בעיות עיקריות הנובעות מן ההצפה:

   1. ירידה ברמת העבודה: ריבוי עורכי דין בישראל גורם לתחרות קשה ביותר בין עורך דין אחד למשנהו. לאור זאת, נאלץ כל עורך דין להפחית את תעריף שכר הטרחה בכדי לא להפסיד לקוחות. הפחתת שכר הטרחה, משמעותה באופן ישיר, הרחבת מעגל הלקוחות על מנת לשמור על רמת ההכנסה.

   מספר לקוחות גדול מדי, פירושו כי לכל עורך דין, פחות זמן להשקיע בכל לקוח ולפיכך, רמת העבודה יורדת.

   2. עצמאים חסרי ניסיון: עורך דין צעיר המתקשה למצוא מקום עבודה, פונה לדרך עצמאית בשלב מוקדם מדי בקריירה שלו כאשר הוא חסר הידע והניסיון המתאימים.. המשמעות היא כמובן רמת עבודה ירודה.

   3. ריבוי תביעות: בשל היחס הבעייתי שבין היצע לביקוש, יוצרים עורכי דין עבודה יש מאין. ריבוי תביעות משמעותו הטלת עומס מיותר על מערכת בתי המשפט העמוסה גם כך.

   4. פגיעה במעמד המקצוע: התוצאה הישירה של כל האמור, היא ירידה במעמד המקצוע ותחושה קשה של זילות.

   מנגד לכל האמור לעיל, יש הטוענים כי אין כל סיבה לדאגה ולמעשה, בעיית ההצפה איננה בעיה כלל.

   בעיית הצפה? מה פתאום!

   לצד הבעיות שנמנו לעיל, לא תתקשו למצוא עורך דין שיסביר לכם כי בעיית ההצפה אינה בעיה כלל. טענתו וטענת רבים אחרים היא כי השוק מנפה באופן טבעי כל עורך דין אשר אינו מתאים לעסוק במקצוע. אכן, ידוע כי מספרם של עורכי דין הרשומים בלשכה אינו שווה למספר העוסקים בפועל בעריכת דין. על כן, נטען כי עורך דין אשר מתאים למקצוע, ימצא עבודה ומי שאיננו מתאים, יגיע אל תחום עיסוק אחר.

   למעשה, הטענה המרכזית של מי שסבור כי אין כלל בעיה היא "השורד מנצח". כמו בטבע, מי שחזק ישרוד ובעצם, התחרות רק מעודדת מצוינות.

   הצעות לפיתרונות

   כאמור, ישנם הסבורים כי מספרם הגדול של עורכי דין בארץ הינו בעיה חריפה. מאידך, אחרים טוענים כי אין כל סיבה לדאגה וכי כוחות השוק עושים את עבודת הסינון באופן טבעי. כל עורך דין הסבור כי ישנה בעיה, סבור כי ישנו גם פיתרון. אולם, גם לגבי הפיתרון הנאות ישנה מחלוקת.

   מהם הפתרונות העיקריים המוצעים לבעיית ההצפה:

   1. סגירת מכללות: עבור אלו הסבורים כי ריבוי המכללות הוא מקור הבעיה, הפיתרון נעוץ בסגירתן של חלק מן המכללות והחמרת תנאי הקבלה.

   2. העלאת ציון עובר בבחינת הלשכה: כיום, ציון עובר בבחינת הלשכה בכתב הינו 65. בתקופה האחרונה, ישנו דיון סוער האם יש להעלות את ציון העובר בבחינה ל-70.

   3. החמרת רמת הבחינה בכתב: זהו סוג של פיתרון אשר מיושם בשנים האחרונות, לפיו ניתן לראות בברור מגמה של החמרה ברמת הבחינה. מגמה זו הובילה לירידה משמעותית באחוז העוברים את בחינות הלשכה בכתב.

   עולה השאלה, האם מדובר בפיתרון אפקטיבי שהרי מי שמתעתד להיות עורך דין, יעשה את הבחינה שוב ושוב עד שיעבור אותה ועל כן, החמרת רמת הבחינה בכתב, רק דוחה במעט את הבלתי נמנע.

   עובדה כי מספרם של עורכי הדין בישראל הינו רב, אינה שנויה במחלוקת. הוויכוח ניסוב על השאלה האם ההצפה במקצוע היא בעיה שיש למצוא לה פיתרון או שמא, אין כל מקום לדאגה.

   *התוכן המופיע באתר Lawyersnet אינו מחליף ייעוץ משפטי פרטני מעורך דין. המבקר באתר ייקח בחשבון שכל הסתמכות על האמור – היא באחריותו הבלעדית.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-8054051
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף