עורך דין אתר עורכי דין בישראל
עורך דין אתר עורכי דין בישראל
פנייה לייעוץ אישיכל מה שצריך לדעת על רישום משטרתי

משטרת ישראל מנהלת שני סוגי מרשמים: המרשם הפלילי והמרשם המשטרתי. המרשם הפלילי כולל מידע אודות הרשעות ואילו המרשם המשטרתי כולל מידע על תיקי חקירה שנסגרו, ללא הגשת כתב אישום וכן רישום של תיקי חקירה פתוחים, שטרם נקבע גורלם.

כל מה שצריך לדעת על רישום משטרתי

כאשר אדם מורשע בעבירה פלילית, יהיה תמיד רישום על כך, הרי הוא רישום פלילי. אולם, כאשר נפתחה ונסגרה חקירה, ללא שהוגש כתב אישום, יישאר רישום, הרי הוא רישום משטרתי, רק כאשר עילת הסגירה לא הייתה חוסר אשמה.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

תיק חקירה אשר נסגר עקב העדר אשמה, לא יותיר אחריו כל רישום, אך משנסגר התיק בשל חוסר עניין לציבור או בשל חוסר בראיות נגד החשוד, יהיה רישום משטרתי של התיק.

ניתן למחוק את שני סוגי הרישומים, על ידי הגשת בקשות מתאימות ואנשים רבים עושים זאת, כדי להימנע מן ההשלכות שיש לרישומים הללו.

חשוב לציין כי המרשם המשטרתי חסוי אך ישנם מספר גופים, הרשאים לעיין בו, ללא ידיעה או הסכמה של בעל הרישום.

כיצד בודקים רישום משטרתי וכיצד ניתן למחוק אותו? מהם השיקולים של המשטרה בבואה להחליט בבקשה למחיקה? מהו רישום פלילי?

רישום משטרתי – כיצד בודקים?

המרשם הפלילי כולל הרשעות בלבד ועל כן, כל אדם יודע האם יש לו רישום פלילי או אם לא. לעומת זאת, רישום משטרתי, הוא מורכב יותר היות שהוא כולל רישומים על חקירות ולא על הרשעות.

אדם יכול להיחקר במהלך חייו, מספר פעמים במשטרה, אך אין משמעות הדבר, בהכרח, כי יש לו רישום משטרתי.

כל עוד נותר תיק החקירה פתוח, קיים רישום משטרתי, אולם משהוחלט לסגור את התיק, קיומו או העדרו של רישום, תלוי בעילת הסגירה, כאמור בפתח הדברים.

בדיקת רישום משטרתי היא פשוטה מאוד וכל שיש לעשות הוא לגשת לתחנת משטרה ולבקש תדפיס של רישום משטרתי. בשל היותו של המרשם, חסוי, על מבקש המידע, לגשת באופן אישי אל התחנה ולבקש את המידע.

האם ניתן למחוק רישום משטרתי?

חלק נכבד מן הציבור, אשר לו רישום פלילי ו/או משטרתי, פונה למחיקתם של הרישומים וזאת בשל ההשלכות הבעייתיות של אותם רישומים.

ניתן למחוק רישום משטרתי בשתי דרכים שונות אך בכל מקרה, יש לפנות לעורך דין המתמחה בדין הפלילי ולהגיש באמצעותו את הבקשה.

רישום משטרתי קיים כאשר תיק החקירה נסגר בעילה שאיננה חוסר אשמה. אם תשתנה עילת הסגירה, ימחק הרישום מן המרשם. לפיכך, הדרך הראשונה היא לפנות בבקשה לשינוי העילה של סגירת התיק.

הדרך השנייה היא למחוק רישום משטרתי על ידי הצגת טיעונים שונים, כמו תקופת הזמן מאז נסגר תיק החקירה.

למשטרה יש שיקול דעת האם לקבל את הבקשה או לדחותה. למותר לציין כי ככל שהבקשה מנומקת יותר ומבוססת יותר, גדל הסיכוי כי תתקבל. מכאן, החשיבות שבפנייה לעורך דין המתמחה בענף המשפט הפלילי, אשר יידע כיצד לנסח את הבקשה בצורה האופטימאלית.

שיקולים במחיקת הרישום

כל בקשה למחיקת רישום משטרתי, נדונה לגופה, על פי הטיעונים שהועלו בה. בבואה של המשטרה להחליט, האם להיענות לבקשה או לדחותה, תביא זו בחשבון מספר שיקולים וביניהם:

1. האם ישנם רישומים נוספים: אחד השיקולים המרכזיים עניינו בשאלה, האם קיים יותר מרישום משטרתי אחד, למבקש. מטבע הדברים, ריבוי רישומים, יכול לגרום לדחיית הבקשה.

2. אורח חייו של המבקש: עורך הדין אשר מגיש את הבקשה של מחיקת רישום משטרתי, יציג נימוקים לקבלת הבקשה וביניהם, גם את אורח חייו של המבקש. כאשר מדובר באדם נורמטיבי שומר חוק, גדלים הסיכויים כי הבקשה תתקבל.

3. פרק הזמן שחלף: ישנה חשיבות לפרק הזמן שחלף מאז נסגר תיק החקירה.

4. סוג העבירה: רישום משטרתי יכול להיות לגבי עבירה מינורית אך גם לגבי עבירה חמורה מאוד. לדבר יש השפעה גדולה על נכונותה של המשטרה למחוק את הרישום.

לקבלת מענה מקצועי ואישי כנסו לפורום פלילי >>

מהו למעשה הרישום הפלילי?

המשטרה מנהלת מרשם פלילי מסודר, הנפרד מן המרשם המשטרתי. רישום פלילי פירושו הרשעה בבית משפט או בבית דין צבאי.

לשני סוגי הרישומים הללו עלולות להיות השלכות לא נעימות הן מהפן התעסוקתי והן מהפן החברתי.

המרשם הפלילי, כמו גם המרשם המשטרתי, חסוי אך ישנם גופים הזכאים לקבל מידע והם מקבלים אותו ישירות מן המשטרה. אולם, חשוב לדעת כי כל אדם או גוף אחר, המשיג מידע מאחד או משני המרשמים הללו, עובר על החוק.

מעסיקים רבים מבקשים מעובדיהם וממועמדים לעבודה, להציג תעודת יושר וזהו המקום להדגיש כי דרישה זו מנוגדת לחוק.

המשטרה מנהלת חקירות רבות כנגד חשודים. כאשר תיקי חקירה לא מבשילים לכדי כתב אישום הם נסגרים. התיקים יופיעו ברישום המשטרתי, במידה ועילת הסגירה איננה העדר אשמה. ניתן למחוק רישום משטרתי ואף רישום פלילי. חשוב לעשות את שתי הפעולות הללו, באמצעות עורך דין המתמחה בדין הפלילי.

*התוכן המופיע באתרLawyersnet  עורכי דין בישראל אינו מחליף ייעוץ משפטי פרטני מעורך דין. המבקר באתר ייקח בחשבון שכל הסתמכות על האמור – היא באחריותו הבלעדית.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף